Jak urządzić salon w mieszkaniu? 5 praktycznych porad
Pokój dzienny to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieszkaniu, które pełni zwykle kilka ważnych funkcji. Jak urządzić to pomieszczenie, by było wygodne i praktyczne? Jak stworzyć w nim wyjątkową i przyjazną atmosferę? Warto dobrze się do tego przygotować. Wydzielmy funkcjonalną strefę, wybierzmy stylistykę, dobierzmy meble i zastanówmy się nad dodatkami. Prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą urządzić salon marzeń.
Wydziel strefy
Pokój dzienny w mieszkaniu pełni wiele praktycznych funkcji. To miejsce, w którym wypoczywamy, bawimy się, oglądamy telewizję i czytamy książki lub gazety. To także centrum rodzinnych spotkań i reprezentacyjne pomieszczenie, w którym podejmujemy gości. Salon często też pełni funkcję jadalni oraz służy jako miejsce do pracy. Bywa, że wieczorami zamienia się w sypialnię. Niekiedy jest też połączony z kuchnią. Bardzo często wykorzystujemy go także do przechowywania. Jak sprawić, by dobrze służył nam w każdej roli? Wydzielając w nim odpowiednie strefy. Część wypoczynkową oddzielmy zatem od miejsca, w którym pracujemy lub spożywamy posiłki. W jednej z nich postawmy sofę, fotele wypoczynkowe do salonu, a także telewizor i stolik kawowy, w drugiej natomiast stół z krzesłami lub biurko z komputerem. Poszczególne części można odseparować za pomocą mebli, odrębnego oświetlenia, a także wykorzystując do tego przesuwne ścianki, parawany lub dekoracje.
Zacznij od kompletu wypoczynkowego
Wybór mebli do salonu rozpocznijmy od tych, o największych gabarytach. Zwykle będzie to zestaw wypoczynkowy. Zanim przystąpimy do wyboru sofy do salonu, zwróćmy uwagę, by swoimi wymiarami nie przytłaczała całego pomieszczenia. Zwykle w pokoju dziennym musimy zmieścić jeszcze inne meble. Pomyślmy też o zachowaniu wolnej przestrzeń, która pozwoli na swobodne poruszanie. W wielu niewielkich mieszkaniach salon pełni też funkcję sypialni. W takim wypadku nasz wybór padnie prawdopodobnie na kanapę rozkładaną, która na noc zamienia się w wygodne łóżko. Pamiętajmy wówczas, by wygospodarować odpowiednią przestrzeń, która umożliwi jego rozłożenie. Elementem kompletów wypoczynkowych są też fotele. Zastanówmy się jednak, czy ich ustawienie w salonie jest niezbędne. Tego typu wyposażenie to niekiedy zbędny dodatek, który zabiera cenną przestrzeń w pokoju dziennym.
Pomyśl o przechowywaniu
W niedużych mieszkaniach każdą wolną przestrzeń wykorzystujemy do przechowywania rozmaitych rzeczy. Pokój dzienny świetnie sprawdza się w tej roli. Szafy, regały, witryny i komody do salonu, w których można przechowywać odzież, książki, szkło czy sprzęt RTV i AGD, będą obowiązkowym elementem wyposażenia tego rodzaju pomieszczeń. Niegdyś tę funkcję dobrze pełniły meblościanki do salonu. Dziś Polacy korzystają z nich rzadziej, choć trudno jest zastąpić je równie praktycznymi meblami. Zwróćmy uwagę, aby poszczególne meble do przechowywania dobrze do siebie pasowały. Ich rozmiary i gabaryty dopasujmy do wielkości pomieszczenia, a także ilości rzeczy, które chcemy umieścić w ich wnętrzu. Zamykane szafy i szuflady będą łatwiejsze w utrzymaniu porządku. Na półkach i regałach ustawmy książki, zdjęcia i elementy dekoracyjne.
Spójna stylistyka
Dobrze przemyślmy też stylistykę, w jakiej chcemy urządzić salon. Chodzi o stworzenie odpowiedniego nastroju i przytulnej atmosfery. Czy wybierzemy styl klasyczny, loftowy, glamour, nowoczesny czy skandynawski, pamiętajmy, by wszystkie elementy wyposażenia dobrze do siebie pasowały. Dotyczy to zarówno koloru ścian i podłogi, jak i rodzaju oświetlenia oraz charakteru kompletu wypoczynkowego i mebli do przechowywania. Zwróćmy uwagę na akcenty barwne, kontrasty pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia, rodzaj użytych materiałów i fakturę tkanin, a także ich odcienie. Warto pomyśleć o kolorze przewodnim pomieszczenia oraz kilku uzupełniających barwach. Pamiętajmy, że wzorzyste materiały zmniejszają optycznie pomieszczenie. Podobnie będzie w przypadku masywnych zasłon oraz ciemnych kolorów na ścianach, które dodatkowo zaciemniają salon. W naszych wyborach bądźmy konsekwentni, a inspiracji najlepiej szukajmy w internecie.
Funkcjonalne dodatki
Salon to nie tylko meble. Już na etapie planowania tego pomieszczenia powinniśmy pomyśleć o pozostałych elementach jego wyposażenia. Do najważniejszych należy oczywiście telewizor. Równie ważne jest oświetlenie. Pamiętajmy, że w salonie będziemy potrzebować nie tylko żyrandola, ale także lampy stojącej lub stawianej na blat. Niezbędne będą też inne dodatki. Sprzęt audio, rośliny, zegar, stojak na prasę, poduszki i pled na sofę, to tylko niektóre przedmioty, które mogą przydać się w pokoju dziennym. Przestrzeń dopełnią odpowiednio dobrane dekoracje. Wśród nich z pewnością znajdą się obrazki na ścianach oraz pamiątki, książki i naczynia na półkach. Pamiętajmy, by również one pasowały kolorystycznie i stylistycznie do pomieszczenia. Umieśćmy je w różnych częściach pomieszczenia i nie przesadzajmy z ich ilością. Najlepiej, jeśli w salonie znajdzie się od 4 do 6 przyciągających wzrok elementów dekoracyjnych.
Posted by admin