Architekt - czyli jak zaaranżować wnętrze? - Inspiracje Meblowe
BLOG
MEBLE
DODATKI
OUTLET
POWRÓT DO SKLEPU

Architekt – czyli jak zaaranżować wnętrze?

Czym kierują się architekci w doborze mebli do domu, do bloku a czym w doradzaniu przy urządzaniu przestrzeni biurowych. Na czym polega projektowanie? Jak sprawić, żeby przestrzeń była atrakcyjna, wygodna i funkcjonalna? Czym kierować się przy wyborze wyposażenia?

Projektowanie to świadome kreowanie przestrzeni, tak aby jak najlepiej służyła potrzebom ludzi, którzy się w niej znajdą. Podobne problemy, w różnych uwarunkowaniach będą wymagały różnych rozwiązań.

Jakie wyzwania czekają architekta w takich przestrzeniach jak: mieszkanie, dom, biuro? Jak w tych miejscach rozumieć będzie się takie pojęcia jak: zmiana, ergonomia, przechowywanie. Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

1. Zmiana


W dzisiejszych szalonych czasach wszystko musi być elastyczne, łatwe do dostosowania i modyfikacji. To samo dotyczy się przestrzeni, w których przebywamy. Architekt będzie chciał wiedzieć, co będzie mogło się wydarzyć w najbliższym czasie i w jaki sposób użytkownik powinien się do tego przygotować.

Sprawdź!

Istnieje cała gałąź meblarstwa, która zajmuje się wielofunkcyjnymi meblami do małych mieszkań. Na rynku dostępne są łóżka, które w dzień chowają się w szafie, bądź znikają pod sufitem. Telewizory wyjeżdżające z komody, stoliki kawowe, które jednym ruchem zamieniają się w biurko do pracy lub stół do jadalni. Możliwości są przeogromne. To samo pomieszczenie może dziś pełnić rożne role w różnych porach dnia. Nie inaczej jest w domach jednorodzinnych, jednakże tutaj zakres zmian może być większy. Zmiany będą mogły dotyczyć całych pomieszczeń. W przeciągu kilku lat może pojawić się potrzeba zmiany jakiegoś pomieszczenie na miejsce pracy, domowe studio nagrań, albo pokój dla nowego członka rodziny – czy to niemowlaka, czy rodzica wymagającego opieki.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej dynamiczne zmiany dotyczą przestrzeni biurowych. Szczególnie w ostatnim czasie mamy bezpośrednio do czynienia ze zmieniającymi się zasadami współpracy zespołów i pracowników. Firmy liczą koszty, zwiększają lub zmniejszają zatrudnienie w zależności od sytuacji rynkowej. Potrzeba więc prostych, łatwych do modyfikacji modułowych elementów, które będą mogły być wykorzystany w różny sposób w zależności od aktualnego zapotrzebowania

2. Ergonomia


Już starożytni wiedzieli, że człowiek miarą wszechrzeczy. Przestrzenie kreowane przez architektów przeznaczone są dla ludzi i ludziom powinny służyć. Osiąga się to między innymi poprzez dopasowanie wymiarów elementów wyposażenia do ciała człowieka.

Przestrzenie ergonomiczne są wygodne i przyjemne w użytkowaniu. Dzięki ergonomii łóżka nie są zbyt krótkie, stoły zbyt wysokie, a uchwyty zbyt małe. Ale to nie tylko to. Projektując, szczególnie małe przestrzenie, architekt musi zwrócić uwagę na szerokości przejść, otwieranie drzwi, sposób w jaki użytkownik ma dosięgnąć do trudnych zakamarków. Wygodne musi być nie tylko krzesło, ale całe pomieszczenie, w którym stoi.

W przestrzeniach biurowych, ergonomia jest jeszcze ważniejsza. Przy biurkach spędzamy codziennie kilka godzin bez zmiany pozycji. Z tego właśnie względu meble biurowe muszą być wygodne i łatwe do dopasowania. Dzisiaj można już regulować nie tylko wysokość siedziska biurowego fotela, ale także wysokość blatu biurka czy też ekranu komputera. W przestrzeniach o mniej formalnym charakterze architekci zachęcają do używania nietypowych siedzisk – takich jak na przykład duża filcowa piłka. Taki, dziwny z pozoru, sposób siedzenia przy biurku zmusza statyczne dotychczas mięśnie do pracy przy utrzymywaniu równowagi, dzięki czemu stają się silniejsze, a człowiek zdrowszy. Do łask wracają pulpity – miejsca do pracy na stojąco. Nowoczesne mechanizmy biurek w łatwy sposób podnoszą się i opuszczają, w mgnieniu oka zamieniając tradycyjne biurko na podwyższony blat roboczy. Biuro to prawie nasz drugi dom. Spędzamy w nim często więcej czasu niż w mieszkaniu. Wygoda i zdrowie stają się więc w nim kluczowe.

3. Przechowywanie


Wbrew pozorom funkcja przechowywania rzeczy w miejscu pracy bądź zamieszkania jest funkcją, która ma zasadnicze znaczenie przy rozkładzie pomieszczeń i wyborze wyposażenia. Architekt będzie zdawał sobie z tego sprawę i przewidzi na ten cel więcej miejsca niż można by na początku zakładać.

W mieszkaniu jest praktycznie jasne, że każde miejsce, które może skrywać dodatkową przestrzeń do przechowywania powinno być na ten cel przeznaczone. Stąd w sofach, łóżkach, tapczanach znajdują się pojemne schowki. W domach, gdzie miejsca z definicji jest nieco więcej pojawiają się specjalne pomieszczenia przeznaczone wyłącznie do przechowywania przedmiotów: skrytki, schowki, spiżarnie. I one także muszą zostać wyposażone w odpowiednie regały, szafki i pawlacze.

W biurach sprawa wydaje się dosyć prosta. Standardowy system przechowywania dokumentów w formacie A4 poukładanych w segregatorach stanowi podstawę typoszeregu szaf biurowych. System uzupełniają inne elementy szaf potrzebnych w biurze takich jak: szafy ubraniowe, bądź regały.

Architekt zadaje pytania. Architekt chce wiedzieć. Chce zrozumieć. Kto, co i kiedy. Co jeszcze może się wydarzyć, i do czego powinniśmy się przygotować. Ale jest coś jeszcze – oprócz spraw, które da się zmierzyć: gabarytów, wymiarów, cen, architekt podąża również za czymś nieuchwytnym. Chce, aby użytkownik dobrze czuł się w przestrzeni, która została dla niego stworzona. Czy to się uda? Niewątpliwie zależy to od obu stron – projektanta i osoby dla której projektuje.

Posted by admin