Jak dbać o meble z olejowanego drewna. - Inspiracje Meblowe - blog meblowy szczawnicka.pl
BLOG
MEBLE
DODATKI
OUTLET
POWRÓT DO SKLEPU

Jak dbać o meble z olejowanego drewna.

W dobie wszechobecnej technologii oraz coraz szybszego tempa życia marzymy o większym kontakcie z czymś prawdziwym, surowym, naturalnym. Doskonałym sposobem na to, aby taki klimat zagościł w naszym domu jest wybór mebli z litego drewna. Meble z drewna charakteryzują się niepowtarzalnym wyglądem, miłą w dotyku, ciepłą powierzchnią oraz oczywiście wysoką trwałością.

Aby wrażenie naturalności było jeszcze większe, często zamiast malowania syntetycznymi lakierami meble pokrywa się dzisiaj ekologicznymi olejami. Olejowane drewno zachowuje przepiękne matowe wykończenie oraz prawdziwą strukturę naturalnego materiału.

Mimo tych wszystkich zalet, klienci wielokrotnie zastanawiają się jednak, czy być może  olejowane drewno nie jest uciążliwe w utrzymaniu i czy naturalny impregnat z biegiem czasu nie ulotni się pozostawiając meble bez ochrony. Czas rozwiać zatem pewne mity i poznać z czym tak naprawdę łączy się użytkowanie mebli z olejowanego drewna.

Jaki rodzaj oleju do drewna wybrać?

Na półce z preparatami do drewna w dziale oleje znajduje się wiele środków, potrzebne jest zatem trochę wiedzy, aby wybrać odpowiedni.

Po pierwsze środki do drewna na bazie olejów będą różniły się w zależności od miejsca użytkowania drewna. Są oleje do użytku na zewnątrz jak i wewnątrz domu. Z racji tego, że powierzchnie znajdujące się na zewnątrz – tarasy lub meble ogrodowe narażone są na cięższe warunki atmosferyczne i znacznie mocniejsze promieniowanie UV, środki do nich muszą być również mocniejsze. W skrócie – nie nadają się do użytku wewnątrz pomieszczeń.

Środki do podłóg i mebli wykonane są całkowicie z substancji naturalnych z użyciem głównie oleju lnianego. Zadaniem ich jest wniknięcie w strukturę drewna i zabezpieczenie go przed wnikaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Oleje chronią kolor, pielęgnują drewno i podkreślają jego rysunek. W przeciwieństwie do lakierów nie tworzą bariery ochronnej na powierzchni drewna, więc nie chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego stosuje się je przede wszystkim do drewna twardego, takiego jak: dąb, buk, jesion lub egzotyki.

Jeżeli powierzchnią, którą chcemy zabezpieczyć jest blat stołu lub blat kuchenny należy zastosować odpowiedni środek dopuszczony do kontaktu z żywnością.

Czy olejowanie drewna jest uciążliwe?

Nic bardziej mylnego! Zazwyczaj pielęgnacja drewna ograniczać się będzie do nałożenia, (nawet tylko miejscowo!), niewielkiej ilości środka na jego powierzchnię. Olej należy rozprowadzać w małej ilości wzdłuż słojów, a następnie wcierać niekłaczącą szmatką. Po kilku godzinach proces należy powtórzyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Olejowanie nie wymaga cyklinowania, zdzierania starych powłok, czy szlifowania drewna. Częstotliwość olejowania będzie zależała od miejsca, w którym mebel stoi, narażenia na światło słoneczne i intensywności użytkowania. Jeżeli zauważymy, że powierzchnia drewna traci barwę, staje się szorstka lub zaczyna w nią wsiąkać woda to znak, że przyszedł czas na olejowanie. Co warte podkreślenia, nie zawsze trzeba olejować cały mebel, a tylko wybrane elementy.

Co z meblami z drewna miękkiego?

W ofercie znajdziemy wiele mebli z drewna sosnowego, które jest drewnem miękkim i z tego powodu, przy niewłaściwym użytkowaniu, podatnym na uszkodzenia. Także te meble można zabezpieczać w sposób naturalny. Trzeba jednak pamiętać, że sam olej nie zapewni ochrony przed uderzeniami. Powierzchnię drewna należy w takim przypadku dodatkowo pokryć woskiem, który je utwardzi i stworzy warstwę ochronną. Woskowanie przeprowadza się po olejowaniu. Umiejętne dobranie obu tych dwóch preparatów może doprowadzić do fantastycznych efektów dekoracyjnych. Drewno sosnowe posiada bardzo bogaty rysunek z olejowanie i woskowanie pięknie go podkreśla.

Co z meblami bielonymi?

Istnieje seria preparatów, dzięki którym możemy uzyskać fantastyczny efekt bielonego drewna. Użytkownik takich mebli może obawiać się, że meble z biegiem czasu zabrudzą się lub stracą kolor. Obawy te są niepotrzebne. Użycie dedykowanych środków pozwoli na długie cieszenie się ładnymi meblami bez względu na intensywność ich używania. Trzeba podkreślić, że jest wiele olei, które będą barwić drewno nie tylko na biało, ale na wiele innych kolorów, w tym tak modny dzisiaj kolor grafitowy.

Meble z litego drewna są piękne, naturalne i trwałe. Towarzyszą nam długie lata, a z każdym rokiem zyskują więcej ze swojego charakteru. Nie trzeba się więc obawiać, gdyż ich pielęgnacja nie jest ani trudna ani czasochłonna. Bez zawahania możemy wybrać więć taki mebel, jaki nam się podoba i cieszyć się przez długi czas.

Posted by Dominika Dziedzińska